Festiwal Szakspirowski
   SZUKAJ »
przełącz na język polski switch to english
ZWIASTUN Festiwalu Szekspirowskiego - Roberto Bacci in Gdańsk.
18 i 19 czerwca odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
polska premiera spektaklu:
HAMLET / Amleto. Nella Carne il Silenzio
w reżyserii: Roberto Bacci
w wykonaniu: Compagnia Laboratorio di Pontedera
foto1_sm_fot. Alain Voult_sm.jpg

Obsada: Hamlet - Tazio Torrini
oraz: Debora Mattiello, Serena Gatti, Andrea Fiorentini, Francesco Puleo, Luigi Petrolini, Alessandro Porcu.

W tym roku Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense już w czerwcu zorganizowały pokaz spektaklu w reżyserii wybitnego włoskiego twórcy Roberto Bacci, długoletniego współpracownika Jerzego Grotowskiego.

„Hamlet” w inscenizacji Bacciego to spektakl oparty przede wszystkim na pomyśle przetransponowania właściwości sceny elżbietańskiej na aktora – jego ciało i twarz. Scena elżbietańska jest tu pojmowana jako plansza do gry, której cechą jest zdolność do stałej zmiany czasoprzestrzeni, wywoływanej fizyczną obecnością aktora. Hamlet w spektaklu Roberto Bacciego żyje w świecie zaludnionym przez zmultiplikowane postaci dramatu Szekspira. Otaczają go duchy, królowie, scenę zaludniają klony Ofelii, Poloniusza i Horacja. Ten świat kreuje grupa sześciu szermierzy, którzy przeistaczają się, ukrywając twarze za maskami z cienkiej, połyskliwej blachy. Owo przebranie w połączeniu z miękką, naturalną tkaniną kostiumów czyni z nich twory ludzkie i nieludzkie zarazem. To one zmuszają Hamleta, aby po raz kolejny przeżył swoją historię, po tysiąckroć już opowiedzianą i odegraną. To one nie pozwalają mu zboczyć ze ścieżki przeznaczenia. Całości dopełnia ascetyczna scenografia, na którą składa się centralnie umieszczona konstrukcja oraz worki wypełnione śmieciami, w których bohaterowie raz po raz grzebią, wyciągając paprochy, czaszki i korony zmarłych królów. Worki śmierci. Bacci celowo wprowadza elementy nieobecne w tekście sztuki i czyni swą koncepcję budowania spektaklu widoczną sprawiając, że ta inscenizacja Szekspira jest żywa, pełna i estetycznie wysublimowana.

zdjęcia: Alain Volut
foto2_sm_fot. Alain Voult_m.jpg foto5_sm_fot. Alain Voult_m.jpg foto7_sm_fot. Alain Voult.jpg foto8_sm_fot. Alain Voult.jpg

Prezentacje w Gdańsku były częścią tourneé zorganizowanego z inicjatywy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Spektakl zostanie pokazany również we Wrocławiu oraz w Poznaniu.

Gdańskie prezentacje spektaklu wybitnego włoskiego reżysera, w 2004 roku uhonorowanego odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, to jednocześnie zapowiedź XIII Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w Trójmieście w dniach 1-10 sierpnia br. Serdecznie zapraszamy.

Recenzja spektaklu autorstwa Profesora Jerzego Limona

Biografia Roberto Bacci
Wywiad z Carlą Pollastrelli - Gazeta Wyborcza z 13 lutego 2009
ORGANIZATORZY
Fundacja Theatrum Gedanense GTS ESFN
INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE
logo logo logo
 
SPONSORZY PLATYNOWI
logo logo logo